Cz. 1

Dlaczego Polska NIE jest potęgą energetyczną ?

Dobre pytanie, dlaczego Polska nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzie głównym nośnikiem i eksporterem energii na całą UE lub Świat ?

Tyle się mówi o naszych zasobach węgla, z pewnością optymiści twierdzą że nasz kraj posiada tak ogromne zasoby tego surowca że prawdopodobnie starczy nam na następne 200 lat więc w czym jest problem ?

Dlaczego mamy tak pokaźne zasoby a mimo to zamyka się kopalnie min: słynną kopalnie „Krupiński”, która jeszcze w 2011 zatrudniała ponad 2 800 pracowników a od 2017 jest w likwidacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Węgla_Kamiennego_Krupiński

W mediach aż się gotuje od doniesień że Polska importuje węgiel z Rosji i to prawdopodobnie o wiele gorszej jakości niż sami posiadamy.

Dodatkową negatywną informacją jest to że spółka skarbu państwa PGNiG związała się na 20 lat umową z USA na import gazu ziemnego, a przecież to właśnie ten surowiec również występuję w Polsce w ogromnych ilościach.

https://businessinsider.com.pl/finanse/pierwsza-dlugoterminowa-umowa-na-gaz-z-usa/9pdyrpm

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A ( były właściciel KWK „Krupiński” ) zaliczyła ogromny spadek na GPW, teraz ich akcje kosztują ponad 20 złotych i prawdopodobnie nie zapowiada się zmiany, chyba że zarząd zmieni swój model biznesowy są to jednak spekulacje. Mimo to warto obserwować tą spółkę oraz jej dalsze ruchy.

Jaka przyszłość czeka Polskę ?

Mówiąc w skrócie nieciekawą. Zaniedbanie władzy, nie tylko tej obecnej ale również tych poprzednich doprowadziło do tego że nie posiadamy żadnych nośników energetycznych, żadnych elektrowni atomowych, energii odnawialnej, farm słonecznych więc w jaki sposób mamy uniknąć podwyżek w nadchodzącym czasie ?

Analitycy alarmują że czekają nas ogromne podwyżki i nie dotyczy to tylko cen prądu, wzrośnie również stawka np: za wywóz śmieci, prawdopodobnie będzie to kilkaset procent jednak to nie koniec, przecież cały przemysł opiera się przecież min: na energii elektrycznej co za tym idzie, droga energia, ceny idą w górę.

Gas

Gospodarka UE coraz bardziej opiera się na odnawialnych źródłach energii oraz wykorzystywaniu gazu ziemnego jako podstawowego surowca energetycznego.

Polityka UE nakłada coraz większe kary za emisję CO2 na państwa członkowskie, siłą odsuwając Polskę od podstawowego źródła energii ( węgla ) mimo że wcale nie jesteśmy prekursorem emisji, lepsi są od nas Niemcy, Włochy, Francja czy Wielka Brytania jednak te kraje już dawno zmieniły swoją politykę emisyjną.

W 2009 roku w tym również Polska przyjęła dekret UE mówiący o obowiązku państw członkowskich że do 2020 roku 20 % zużycia energii musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii, Niemcy są w chwili obecnej liderem produkującym takie systemy.

https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/70/energia-ze-zrodel-odnawialnych

Wracając do naszego kraju, dopiero teraz firma Tauron zadeklarowała się że do 2021 roku wybuduje farmę fotowoltaiczną za 15 mln. Złotych generującą 6 megawatów. 

Jednak czy jako region środkowo europejski jesteśmy wystarczająco nasłonecznieni i mamy wystarczającą siłę wiatrową na pomorzu budując wiatraki elektryczne ?

https://www.green-news.pl/655-Tauron-projekt-fotowoltaiczny

To zdjęcie przedstawia nasłonecznienie całego świata

W praktyce Niemcy trąbią że instalacja paneli słonecznych ma się zwrócić w ciągu 7-8 lat natomiast u nas potocznie się przyjęło że będzie to 20 lat w zależności do jakiego źródła sięgamy.

Firmy dostarczające energię w Polsce ogłaszają pospolite ruszenie tematu źródeł energii odnawialnych, jak myślicie kto będzie głównym dostarczycielem całego know how ?

Tak Niemcy, jednak ktoś pomyśli po co mają inwestować pieniądze jeśli Polska nie jest krajem dobrze nasłonecznionym i cały projekt zostanie utopiony.

Jeśli krajem wiodącym są firmy zachodnie to nawet jeśli nie zarobią na inwestycji to my będziemy musieli do tego wszystkiego dopłacać z własnej kieszeni ponieważ jak wspominaliśmy wcześniej zadeklarowaliśmy się że do 2020 roku mamy mieć 20 % energii odnawialnej a w chwili obecnej nie mamy nic.

Farmy wiatrowe

W najdalej wysuniętym punkcie jaki udało nam się odszukać na mapie przy założeniu że wysokość nie jest wyższa niż 100 metrów osiągamy marne 9m/s

Natomiast to samo miejsce, biorąc pod uwagę 150 metrów osiągamy 9.5 m/s jednak to nie wystarczy, morał jest taki że im wyżej tym lepsze osiągi jednak czy widzieliśmy 150 – 200 metrowe wiatraki ?

Możemy wydać pieniądze na budowę farm wiatrowych jednak nie zwrócą się one w takim tempie w jakim się zadeklarowaliśmy że do 2050 roku Europa ma odejść całkowicie od emisji CO 2 i skupić się całkowicie na odnawialnych źródłach energii.

 W następnej części przedstawimy i udowodnimy dlaczego mając tak wielkie pokłady węgla i gazu prawdopodobnie nie będziemy europejskim liderem w exporcie tych surowców.

Koniec części 1.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *